Pedagodzy LAD'23

prof. dr hab. Marek Rzepka - bas

prof. dr hab. Marek Rzepka - bas

Marek Rzepka urodził się w Mikołowie na Śląsku.

Jako Technik Górnik rozpoczął studia wokalne w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Profesora Adama Szybowskiego. Dalsze studia kontynuował w Musikhochschule

"Carl Maria von Weber" w Dreźnie w klasie Profesora Christiana Elßnera.

Uczył się również u Prof. Hansa-Joachima Beyera (Lipsk), Profesora Rudolfa Piernaya (Londyn) oraz Carol Meyer-Brütting (USA).

Kursy Mistrzowskie zaprowadziły go m.in. do Thomasa Quasthofa, Brigitte Fassbaender, Petera Schreiera, Teresy Żylis-Gary oraz do Edith Mathis.

Współpracował z takimi pianistami, jak Normann Shetler, Charles Spencer, Michael Enders i Ido Ariel.

W 2006 roku otrzymal nominację do Grammy Awards za nagranie "Ariadne" Conradiego pod dyr. S. Stubbsa, a w 2010 w Londynie „The Gramophone Awards”za nagranie Kantaty "Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen" (BWV12) J.S.Bacha pod 

dyr. T.Hengelbrocka.

Współpracował z takimi orkiestrami, jak Detroit Symphony Orchestra, Dresdner Philharmonie, Gewandhaus Leipzig, Orkiestrą Mozarteum w Salzburgu, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Bachakademie Stuttgart, Akademie für Alte Musik Berlin, Arte die Suonatori, jak również z Balthasar Neumann Ensemble, z którym łączy go długoletnia współpraca.

Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1998 roku w Akademii Muzycznej w Dreźnie, którą kontynuował od 2001 roku w Hochschule für Musik w Lipsku.

Od 2009- 2017 miał swoją klasę rownież na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Od listopada 2016 jest Profesorem Uniwersyteckim w Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanowerze.

Jego studenci i absolwenci występują na najważniejszych scenach operowych i koncertowych całego świata.

Śpiewał między innymi w Berlińskiej Filharmonii, Filharmonii Luksemburskiej, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Auditorio di Milano. Gościł w Nowym Jorku, Bostonie, Lizbonie, Londynie, Jerozolimie, Tel Awiwie, Melbourne, Bolonii, Pradze i w Warszawie. 

W 2008 debiutował z Detroit Symphony Orchestra, w 2009 z Tonhalle Orcherster w Zurychu. 

W 2011 roku śpiewał ponownie z Filharmonią Drezdeńską, Holland Baroque Society oraz z Orkiestrą Mozarteum na Festiwalu w Salzburgu  pod dyr. Ivora Boltona.

W roku 2012 wykonał między innymi partię Caronte w operze Orfeo Monteverdiego w Lizbonie oraz wziął udział w czternastu Koncertach z Oratorium na Boże Narodzenie J.S.Bacha.

W 2013 roku zadebiutował w Teatro Real Madrycie w "Parsifalu" Wagnera oraz zaśpiewał między innymi "Requiem" Mozarta na Festiwalu w Salzburgu.

W grudniu 2016 został zaproszony do udziału w Tourne z muzyką Felixa Mendelssohna-Bartholdiego pod dyr.Thomasa Hengelbrocka z Koncertami m.in.w Brukseli, Zurychu i Frankfurcie.

W 2016 roku zadebiutował również pod batutą Pablo Heras-Casado w utworach Monteverdiego.

Ten program został w 2017 roku zarejestrowany w Madrycie dla wytwórni Harmonia Mundi.

Mimo intensywnej pracy pedagogicznej, nadal regularnie koncertuje na najważniejszych scenach operowych i koncertowych całego świata.

 

dr Ewa Wolak

EWA WOLAK - kontralt

Artystka obdarzona jest głosem o niezwykłej, ciemnej barwie, bardzo dużej skali, a także biegłości, co umożliwia jej wykonywanie bardzo różnorodnego repertuaru – od muzyki dawnej przez Rossiniego, Verdiego, Wagnera po współczesną. Jej repertuar obejmuje pierwszoplanowe partie operowe, utwory oratoryjne, a także pieśni. Zaliczana jest przez światowych krytyków muzycznych do grona najwybitniejszych współczesnych głosów kontraltowych. Jej kreacja wirtuozowskiej partii Fidès w operze Prorok G. Meyerbeera została entuzjastycznie przyjęta przez międzynarodowych krytyków muzycznych oraz melomanów opery. Studia wokalne ukończyła w Krakowskiej Akademii Muzycznej dyplomem z wyróżnieniem. Wcześniej uzyskała dyplomy PŚSM im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie altówki i klasie śpiewu również z wyróżnieniem. Jako stypendystka DeutscherAkademischerAustauschdienst ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe w Hochschulefür Musik w Karlsruhe oraz także z wyróżnieniem studia operowe w Institutfür Theater und Musik tejże Uczelni Jest laureatką renomowanych konkursów wokalnych, m.in. Grand Prix Maria Callas w Atenach, InternationaleVocalCompetition w ‘s-Hertogenbosch (Holandia). Artystka stale występuje na renomowanych scenach operowych i w salach koncertowych Europy śpiewając pod batut takich dyrygentów jak: Maestro Antoni Wit, Marco Armiliato, Sir. Simon Rattle, Donald Runnicles, Andri Nelson, Pier Giorgio Morandi,Philippe Herreweghe,Łukasz Borowicz Paul McCreesh i wielu innych. Ewa Wolak bardzo często była zapraszana do wykonania partii altowych w utworach Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Mistrza.

Za swoje osiągnięcia artystyczne artystka została uhonorowana Europejską Nagrodą w Dziedzinie Kultury. W roku 2011 nadano jej prestiżowy tytuł Opery Niemieckiej – KAMMERSÄNGERIN.

W 2019 r. została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.

Równolegle do działalności artystycznej poświęca się z wielką pasją pedagogice wokalnej. Od 2003 roku prowadzi klasę wokalną w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

W 2016 roku otrzymała tytuł profesora w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, gdzie również prowadzi klasę wokalną.

dr Ewa Wolak
prof. dr hab. Adam Zdunikowski

prof. dr hab. Adam Zdunikowski

prof. dr hab. Adam Zdunikowski - tenor

Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej kierunku wokalno-aktorskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego kierunku zarządzanie instytucjami kultury. Solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej, laureat Polskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. W ciągu 30-letniej kariery artystycznej wystąpił na wszystkich scenach operowych i filharmonicznych w Polsce oraz wielu na świecie. Miał zaszczyt śpiewać w towarzystwie czołówki polskiej wokalistyki, najbardziej renomowanych dyrygentów i najlepszych polskich reżyserów trzech pokoleń. Od roku 2014 pedagog Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Warszawie. Koordynator studenckich projektów operowych a także reżyser. Przewodniczący i członek jury krajowych konkursów wokalnych. Dr hab. Adam Zdunikowski odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Medalem Zasłużony dla miasta Krakowa i nagrodą Ministra Kultury i Sztuki „Ad Astra”.

dr hab. Iwona Hossa

dr hab. Iwona Hossa - sopran.

Jest zaliczana do czołowych sopranistek swojego pokolenia. Domeną Artystki jest przede wszystkim precyzja i techniczne możliwości nadzwyczaj wszechstronnego głosu, niezwykła czystość brzmienia i urzekająca barwa. Jej kunszt wokalny podziwiano w wielu miejscach na świecie, gdzie zawsze oczarowuje publiczność i zdobywa uznanie krytyki.

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno–Aktorski Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i Orkiestrami Symfonicznymi w Polsce i za granicą. Jest laureatką Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach. Jest artystką wszechstronną. W jej bogatym repertuarze znajdują się dzieła od muzyki dawnej po najnowszą.

Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak David Lloyd-Jones, David Agler, Maurizio Benini, Gabriel Chmura, Charles Dutoit, Gustavo Dudamel, Valery Giergiev, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, John Neschling, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit

Nagrała 27 płyt CD i DVD, głównie z muzyką polską. Większość z nich otrzymała prestiżowe nagrody fonograficzne jak choćby International Classical Music Awards w kategorii Muzyki Współczesnej, czy Orphée d’Or, a także nominacje do Fryderyków czy Grammy Awards.

Iwona Hossa przez siedemnaście lat miała zaszczyt współpracować z prof. Krzysztofem Pendereckim i posiada w swym repertuarze wszystkie dzieła wokalno–instrumentalne Kompozytora. Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka. Jest pedagogiem i managerem kultury. Odznaczona m. in. medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz srebrnym Krzyżem Zasługi.

dr hab. Iwona Hossa
dr hab. Zofia Rudnicka

dr hab. Zofia Rudnicka

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie od 25 lat wykłada m.in kompozycję tańca, od 2014 roku jest doktorem habilitowanym. Całą karierę baletową związała z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie będąc solistką tańczyła m.in Mirtę w Giselle, Frygię w Spartakusie, Fedrę w Fedrze Lifara, Taglioni w Grand pas de quatre, Consuelo w Popołudniowej sjeście  Mendeza .Równolegle  współpracowała z TV jako tancerka i choreograf.

 Stworzyła kilkanaście spektakli baletowych, w tym prapremierowe: Nienasycenie muz. Tomasza Stańko i  La Dolce Vita spektakl o Federico Fellinim z muz. Nino Roty wystawione w Teatrze Wielkim w Warszawie,  zrealizowała Śpiącą królewnę  i Dziadka do Orzechow Piotra Czajkowskiego oraz choreografie do kilkudziesięciu oper, operetek, musicali, kilkudziesięciu sztuk teatralnych i kilku filmów baletowych m.in. Podróż magiczna muz. Andrzej Zieliński  z Gerardem Wilkiem , La  valse muz. Maurice Ravel, Mity muz. Karol Szymanowski. Dla uczniów Warszawskiej Szkoły Baletowej wystawiła balet Czerwony kapturek z muz. Jadwigi Szajny –Lewandowskiej i stworzyła kilkadziesiąt etiud i wariacji o czym wydała książkę zatytułowaną Tancerz, szkoła i scenaetiudy choreograficzne jako istotny element rozwoju artystycznego ucznia. Książka ta była pracą habilitacyjną .    

Wieloletnia choreograficzna współpraca z telewizją to setki programów rozrywkowych o różnej stylistyce, recitale gwiazd piosenki m.in. Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz, Anny Jantar, wykreowanie stylu Grupy Vox,  Show zespołu Alibabki, kilkanaście sezonów Kabaretu Olgi Lipińskiej.

 Osobny rozdział to kilkadziesiąt lat współpracy z legendarnym zespołem GAWĘDA.

 Laureatka wielu nagród i odznaczeń w tym „Złotej Maski” za balet Rudolf Valentino z muzyką Krzesimira Dębskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Nagrody Choreograficznej im. Jana Kiepury  w 2011 roku  za słynny Taniec godzin w operze Gioconda  Amilcare Ponchiellego a także dorocznej nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS  w 2013 roku.

  Z wybitną baleriną Ewą Głowacką opracowała w 2018 roku tradycyjną wersję baletu Giselle w Operze Wrocławskiej .

 W lutym 2020 roku uhonorowana została Srebrną Glorią Artis.

 W 2019 roku ukazała się jej książka „Gerard Wilk Tancerz”, poświęcona ikonie baletu, soliście legendarnego zespołu Ballet du XX Siecle Maurice Bejarta.

W lutym 2021 roku zadedykowała swojej zmarłej Przyjaciółce Ewie Głowackiej Wieczór Baletowy Wizje miłości / Mity w Operze na Zamku w Szczecinie.

W grudniu 2021 roku spektakl We love Chopin według jej pomysłu i choreografii zainaugurował działalność powstania zespołu baletowego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Darek Kubiak

Darek Kubiak - Mistrz Wizażu, makijażysta , wizażysta, charakteryzator teatralny, perukarz. Twórca, projektant i realizator charakteryzacji scenicznej do spektaklu baletowego „ Alicja w krainie czarów” Opera Nova Bydgoszcz oraz spektakli „Naturalion dookoła świata”, „Ach te koty”, „Alicja w krainie czarów”, „Jezioro Łabędzie miniatura”, „Królowa śniegu” Teatr Cortique Anny Niedźwiedź w Poznaniu. Wykładowca - elementy charakteryzacji scenicznej - na wydziale kosmetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Nauczyciel w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej w Poznaniu - charakteryzacja i makijaż sceniczny. 

Długoletnie i bardzo bogate doświadczenie zawodowe (sesje, plany zdjęciowe, scena, publikacja prasowe).

Instruktor, trener, wykładowca szkół kosmetycznych, wizażu i charakteryzacji na poziomie średnim i wyższym.

Egzaminator Izby Rzemieślniczej w Poznaniu na tytuł czeladnika i mistrza – zakres : wizaż i stylizacja.

Pracujący w Teatrze Wielkim Opera Poznańska – charakteryzator/perukarz, szef pracowni.

Liczne szkolenia, warsztaty i seminaria z zakresu wizażu, analizy i teorii koloru, charakteryzacji scenicznej, prosthetics, makijażu permanentnego.

Pasjonat koloru oraz form plastycznych, wiedzy wykorzystywanej w świecie makijażu klasycznego i charakteryzacji teatralnej.

Facebook: Charakteryzacja z Darkiem Kubiakiem

Facebook: Darek Kubiak makijaż

Instagram: charakteryzacjazdarkiem

Instagram: Darek Kubiak ksumaku

Darek Kubiak
Marek Kałużyński

Marek Kałużyński

PWSFTViT w Łodzi ukończył w 2001 roku i wtedy też debiutował na scenie Teatru im. Jaracza w Łodzi jako Salieri w „Amadeuszu” (reż. W. Zawodziński). Od 2002 jest etatowym aktorem łódzkiego teatru, a od 2006 roku gra gościnnie w Teatrze Bagatela. Wystąpił także w Teatrze Muzycznym w Lublinie w ,,Amadeuszu” reż. Jan Machulski, kierownictwo muzyczne Jacek Boniecki oraz plenerowej inscenizacji „Cyganerii” w Teatrze Wielkim w Poznaniu w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, dyrygent maestro Gabriel Chmura. Większość jego ról należy do repertuaru klasycznego i wysokiego; zagrał m.in. Merkucja w ,,Romeo i Julia” reż. Waldemar Zawodziński, Iwanowa w ,,Iwanowie” reż. Paweł Łysak, Henryka w „Ślubie” reż. Waldemar Zawodziński, Jagona w ,,Otellu” reż. Agata Duda-Gracz i Ryszarda III w  ,,Król Ryszard III” reż. Grzegorz Wiśniewski. 

W Bagateli zaczynał od roli sędziego Bracka w „Heddzie Gabler” reż. D. Starczewsk) i występował we współczesnych sztukach „Barbelo, o psach i dzieciach” reż. Małgorzata Bogajewska, „Oblężenie” reż. Małgorzata Bogajewska i „Płomień żądzy” reż. M. Bogajewska, ale można go także oglądać w brytyjskich farsach w reż. P. Pitery i komediach francuskich w reż. Jacka Schoena. Na XIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2001 zdobył kreacją Salieriego Nagrodę Dziennikarzy Łódzkich Mediów i Nagrodę Jana Machulskiego. „Król Ryszard III” z jego rolą tytułową wygrał konkurs na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Shakespeare’a w sezonie artystycznym 2011/2012, a przedstawienie otrzymało też uprzednio dwie Złote Maski w sezonie 2011/2012. Odznaczony brązowym medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jako dramaturg zadebiutował w Strefie K-805 Teatru Bagatela „Szklaną menażerią”. Jest wieloletnim wykładowcą na Wydziale aktorskim, pełnił również funkcję prodziekana wydziału aktorskiego PWSFTViT im L. Schillera w Łodzi. Jako wykładowca współpracuje również z Akademią Muzyczną w Łodzi im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Obecnie pełni funkcje dyrektora programowego Ursynowskiego Centrum Kultury ,,Alternatywy” w Warszawie.