Jury

Ewa Podleś

Kontralt

Jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek ostatnich dziesięcioleci. Dzięki charakterystycznej, dramatycznej barwie głosu o niezwykłej skali i biegłości, Ewa Podleś jest powszechnie uważana za najbardziej autentyczny głos kontraltowy generacji. Niezwykłe walory wokalne umożliwiają artystce wykonywanie bardzo szerokiego repertuaru operowego i koncertowego od baroku do współczesności, a wiele interpretacji, zwłaszcza ról w operach Gioachino Rossiniego, uznawanych jest za wzorzec wykonań artystycznych.

Od swego debiutu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w 1984 r. Ewa Podleś należy do elitarnego grona artystów stale obecnych na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata, takich jak La Scala, MET, San Francisco Opera, Covent Garden, Châtelet, Deutsche Oper Berlin, Teatro Liceo, Teatro Real, Carnegie Hall, Lincoln Center, London’s Wigmore Hall, Théâtre des Champs Elysées, Filharmonia Narodowa.

W ostatnich latach Ewa Podleś występowała m.in. jako La Cieca (Gioconda Ponchiellego) w MET i Barcelonie; Klitemnestra (Elektra R.Straussa) w Warszawie, Toronto, Nicei, Katowicach; Azucena (Trubadur Verdiego) w Milwaukee i Poznaniu; Ulrica (Bal Maskowy Verdiego) w Houston; Cezar (Juliusz Cezar Händla) w San Diego; Cyrus (Cyrus w Babilonii Rossiniego) na festiwalach Caramoor (Nowy Jork) i Pesaro; Tankred (Tankred Rossiniego) w Warszawie, Madrycie i Bostonie; Arsace (Semiramida Rossiniego) w Barcelonie, Izabella (Włoszka w Algierze Rossiniego) w Gdańsku; Markiza de Berkenfield (Córka pułku Donizettiego) w Covent Garden, Huston, San Diego i Madrycie; Księżna (Siostra Angelica Pucciniego) w San Francisco i La Coruna; Mistress Quickly (Falstaff Verdiego) w Bilbao, Monachium i Sztokholmie; Hrabina (Dama pikowa Czajkowskiego) w Barcelonie i Monte Carlo; Madame de la Haltière (Kopciuszek Masseneta) w Paryżu, Londynie, Barcelonie, Luksemburgu i Saint-Etienne; Jezi-Baba (Rusałka Dworzaka) w Monte Carlo; Erda (Złoto Renu i Zygfryd Wagnera) w Barcelonie, Babuleńka (Gracz Prokofiewa) w Monte Carlo. W tym samym czasie artystka dała też liczne koncerty, m.in. w Avery Fisher Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, w Berlinie, Hanowerze, Madrycie, Barcelonie, Moskwie, Quebec, Warszawie (koncert jubileuszowy w Operze Narodowej), na festiwalach Pesaro, San Sebastian, Schleswig-Holstein, Chopin i jego Europa, Łańcut oraz w wielu innych ośrodkach muzycznych w Polsce, Europie i Ameryce. Prowadzi także kursy mistrzowskie.

Nagrania CD artystki wyróżnione zostały wieloma prestiżowymi nagrodami, m. in. Diapason d’Or, wielokrotnie Orphée d’Or (ostatnio w 2015 r.), Preis der Deutschen Schallplatten Kritik, Grand Prix de l’Académie Française du Disque, kilkakrotnie Fryderyki. DVD z udziałem artystki to m.in. Córka pułku Donizettiego w La Scali (Markiza de Berkenfield),  Gioconda Ponchiellego w Barcelonie (La Cieca), Cendrillon Masseneta w Covent Garden (Madame de la Haltière), Dama Pikowa Czajkowskiego w Barcelonie (Hrabina), Cyrus w Babilonii Rossiniego w Pesaro (Cyrus), recital pieśni rosyjskich z Garrickiem Ohlssonem w Warszawie, Kindertotenlieder Mahlera w Filharmonii Narodowej.

Zespół międzynarodowych krytyków związanych z Classic FM Magazine uznał Ewę Podleś za jeden z 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a w ogólnoświatowym plebiscycie Operaarts.com artystka zaliczona została do grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza.

Ewa Podleś jest prawdopodobnie jedyną polską śpiewaczką, która jeszcze w szczycie kariery zawodowej doczekała się szczegółowej biografii, zatytułowanej Ewa Podleś – Contralto assoluto, pióra francuskiej pisarki Brigitte Cormier (Edition Symétrie, wydanie polskie PWM).

Ewa Podleś jest rodowitą warszawianką. Studia wokalne odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. Aliny Bolechowskiej. Na scenie debiutowała partią Rozyny w Cyruliku Sewilskim Rossiniego 17 czerwca 1977 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Na stałe mieszka w Warszawie. Oficjalna strona internetowa: www.podles.pl.

© Jacek Nędzyński, www.nedzynski.com


wróć do listy