Aktualności

Dorota Kuczyńska

04 listopada 2019, Poniedziałek

Z radością informujemy, że do grona pianistów-akompaniatorów Konkursu dołączyła znakomita Dorota Kuczyńska. Ceniona i uwielbiana przez śpiewaków wspaniała pianistka, kameralistka i korepetytor wokalny. 

Urodzona w Gnieźnie. Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. F. Chopina w Poznaniu ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu mgr Jerzego Libery. 

Absolwentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego i 

prof. Marii Murawskiej. Podyplomowe studia kameralistyki odbyła w klasie prof. Mai Nosowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.(2003)

Interpretację niemieckiej liryki wokalnej doskonaliła u prof. Wolfganga Panwitza.

Jest laureatką wielu nagród nagród i wyróżnień dla pianisty na wokalnych konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich :

nagroda dla najlepszego pianisty na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. G. Perottiego w Ueckermunde(Niemcy )w 2015 r.

wyróżnienie na XV Konkursie w Kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej w Katowicach w 2016r.

wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku w 2016r.

Wielokrotne wyróżnienia na Przesłuchaniach Uczniów organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej.

W 2017 roku otrzymała Indywidualną Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy za osiągnięcia.

Od wielu lat  towarzyszy   śpiewakom w konkursach wokalnych m.in. w: Międzynarodowym Konkursie Pieśni Fr. Schuberta w Wiedniu,  Konkursach Wokalnych w Dusznikach-Zdroju,

Konkursach Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Ogólnopolskim Konkursie  Muzyki Słowiańskiej w Katowicach , Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, Międzynarodowym Konkursie im. S. Moniuszki w Warszawie, Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Juventus Canti we Vrable na Słowacji , Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria oraz innych, na których śpiewacy zostawali  laureatami głównych nagród.

Akompaniowała na Mistrzowskich Kursach Wokalnych prowadzonych przez: maestrę Fedorę Barbieri, prof. Helenę Łazarską (kilkakrotnie), maestrę Marię Fołtyn, 

prof. Jadwigę Rappé , prof. Petera Tschaplika, Janusza Monarchę, prof. Piotra Bednarskiego, prof. Ryszarda Karczykowskiego, prof. Leonarda Mroza, maestrę Teresę  Żylis – Gara , maestrę Stefanię Toczyską , prof. Izabelę Kłosińską, prof. Barbarę Werner, prof. Ewę Iżykowską, maestro Andrzeja Dobbera.

Od 2012 r. współpracuje  z prof. Uwe Heilmannem  na  letnich Międzynarodowych Kursach dla Wokalistów, które odbywają się regularnie  w Niemczech. 

Bierze udział jako korepetytor w  Międzynarodowych  Kursach Wokalistyki Operowej w Iwoniczu – Zdroju organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu.(2016, 2017 ) 

Prowadzi działalność koncertową jako kameralistka w kraju, a także za granicą (Austria, Niemcy, Włochy). Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Bierze udział w festiwalach muzycznych, koncertach akademickich, pałacowych , organizowanych przez różne instytucje. Nagrywała dla Telewizji i dla radia niemieckiego Deutsche Rundfunk. Brała udział w Międzynarodowym  Operowym Forum Młodych ( 2016,2017) 

W 2017 r. nagrała płytę z utworami Marcina Kopczyńskiego wydaną przez firmę Acte Prealable. 

Od 1997 r. jest  wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pracując jako pianista i korepetytor wokalny a także nauczycielem dyplomowanym  w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu- w PSM II stopnia.  Współpracuje z wieloma pedagogami śpiewu solowego w macierzystej uczelni.


wróć do listy